Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan soruları inceleyip aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz, diğer sorularınız için bizimle iletişime geçin veya bir e-posta gönderin.

Zeytin dalından koparıldığı gibi yenilemeyen tek çekirdekli bir meyvedir. Buna da, dünya üzerindeki tüm meyvelerden sadece zeytinde bulunarak zeytine acılık tadını veren “oleuropein” adlı fenolik bir madde sebep olmaktadır.

Zeytine acılık tadını veren oleuropein adlı bu fenolik maddenin, zeytinin bünyesinden dışarı alınması için uygulanan işlemler dizisi de sofralık zeytin işleme tekniklerini kapsamaktadır. Oleuropein, aynı zamanda insan sağlığı açısından oldukça önemli bir madde olarak kabul edilmektedir. Sofralık zeytin işlenirken her ne kadar zeytinin bünyesinden bu madde dışarı atılsa ya da parçalanarak başka maddelere dönüşse bile, zeytinin bünyesinde kalan miktarının insan sağlığı için yeterli düzeyde olduğu araştırıcılar tarafından bildirilmektedir.

Paksell Gıda olarak tüketicilerimiz için doğal fermantasyon yöntemi ile olgunlaştırılmış zeytinlerden üretim yapmaktayız. Doğal siyah zeytinlerimiz herhangi bir kimyasalla acılık giderme işlemine tabi tutulmadıklarından, bir miktar acılık içermektedir. Bu farklılık, ürünlerin "Doğal Fermantasyon" yoluyla tatlandırıldığının da bir kanıtıdır.


Dalında tamamen siyahlaştıktan sonra hasat edilen zeytinlerin içerisinden nispeten daha açık renkte zeytinler de bulunabilmektedir. Aynı fermantasyon havuzuna giren bu zeytinler, tatlanma sonrası havuzdan çıkarıldıklarında, birbirinden çok farklı olmasa da ton olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Güneşten yararlanma ve beslenmeye göre değişen bu olgunluk farklılıkları sebebi ile aynı ağaçta bile daneler arasında renk farklılıkları olabilmektedir.

 Bununla birlikte, Doğal siyah zeytinlerimiz herhangi bir kimyasalla renk koyulaştırma işlemine tabi tutulmadıklarından, zeytinler doğal renklerini barındırmaktadır.