Akdeniz Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Akdeniz Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Akdeniz Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?


 Akdeniz diyeti, İtalya ve Yunanistan'da 1960'lardan bu yana uygulanan bir beslenme çeşididir. Bu beslenme çeşidinin temelinde Akdeniz mutfağının en sevilen malzemeleri yer alıyor. Zeytinyağı, aromatik otlar, balık ve deniz ürünleri, bakliyatlar, ekmek ve zeytin bu diyette en fazla tüketeceğiniz şeylerin başındadır.

Akdeniz Diyeti birçok rahatsızlığın önüne geçip, hızlı kilo kaybetmenize destek oluyor. Tüm bunların yanında yediklerinizden keyif alarak zayıflamanıza da yardımcı oluyor. Bu diyeti uygulamaya başlamadan önce hayatınızdan mutlaka işlenmiş, rafine şekerli gıdaları, bol baharatlı yiyecekleri, gazlı içecekleri, beyaz ekmek gibi tahıllı olmayan karbonhidratları çıkarmış olmanız gerekiyor. Bunlardan tüm diyet boyunca da uzak durmanız şart.

Akdeniz diyeti; tam buğday ekmeği, bol sebze ve meyve, kuru baklagiller, zeytin ve zeytin yağının tüketildiği çok önemli bir sağlıklı beslenme şekli olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda Akdeniz diyeti, yeşil sebzelerin ve zeytin yağının her çeşit yemekte kullanılmasıyla dikkat çekerek, Akdeniz mutfağının sembolü olmuştur.

Yapılan araştırmalar neticesinde, Akdeniz diyeti uygulayan kişilerin daha uzun ömürlü olduğu ve sağlıklı yaşadığı gözlemlenmiştir. Kanser başta olmak üzere kalp hastalıkları ve daha birçok hastalıktan koruması da Akdeniz diyetinin en göze çarpan özelliklerindendir. 


Akdeniz Diyetinin Kilo Vermedeki Rolü


Akdeniz diyetiyle hem dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı elde edebilir, hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Bir beslenme uzmanı eşliğinde kişiye özgü bir Akdeniz tarzı beslenme programı hazırlandığı takdirde kilo vermeniz kaçınılmazdır. Ayrıca, Akdeniz diyeti uygulayarak 2 hafta gibi kısa bir sürede 7- 8 kilo vermeniz de mümkün…

Akdeniz diyetinin faydaları nelerdir?

•Alzheimer hastalığından korur

• Depresyon ve parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltır

• Kansere karşı koruyucu etki gösterir

• Bağışıklık sistemini güçlendirir

• Bağırsakları düzenli çalıştırır ve hazımsızlık sorununu ortadan kaldırır

• Kalp ve damar sağlığına iyi gelir

•Yüksek tansiyon ve kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur

• Diyabet görülme riskini azaltır

• Kalp krizi riskini azaltır

• Sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar

• Damar sertliği gibi sorunları azaltır

• Damar tıkanıklığına engel olur.


Akdeniz diyeti listesi nasıl olmalıdır?


Akdeniz diyetinde sabah kahvaltılarında 1- 2 dilim kepek veya çavdar ekmeği, 1 dilim yağsız peynir, dilediğiniz kadar domates ve salatalık, 5 adet zeytin, 5 adet çiğ fındık veya 5 adet çiğ badem yiyebilirsiniz. Ayrıca şeker oranı az olan mevsim meyvesi de ekleyebilirsiniz. Mevsimine göre domates salatalık yerine havuç, turp gibi gıdalar da tüketebilirsiniz.

Akdeniz diyetinin öğle öğünü için alternatif çeşitler üretebilirsiniz. Her gün salata ve ayran tüketmeye özen gösterin. 1 simit, 1 sandviç ya da peynirli omlet yiyebilirsiniz. Ayrıca hafta bir yarım kilo kadar karışık meyve salatası da sizin için ideal olacaktır.

Akdeniz diyetinde akşam öğünü için salata ve yoğurt mutlaka tüketmelisiniz. Salatanın yanına ızgara veya buğulama olarak pişen balık veya 1 porsiyon sebze yemeği yiyebilirsiniz. Ara sıra yemeklerinizin içerisine kıyma ya da tavuk ilave edebilirsiniz. Akşam yemeklerinizde kesinlikle ekmek tüketmemelisiniz. Acıkmamak için bol bol su için.